FLAG OFFICER COMMAND

Commodore I Osei-Kuffuor the Flag Officer Commanding (FOC) the Western Naval Command and the 2 Garrison Commander, since 28 April 2017, was commissioned into the Ghana Navy Executive Branch in July 1981. Some of his earlier appointments included Defence Adviser-Ghana Embassy, Cote d’Ivoire January 2014 – April 2017, Military Assistant to the Chief of the Defence Staff of the Ghana Armed Forces, March 2012 – August 2013 and Assistant Chief of Staff at the General Headquarters of the Ghana Armed Forces August 2008 – March 2012. He was also the Commanding Officer of the Ghana Navy Ship ACHIMOTA July 2007 – August 2008 and Commanding Officer of the Navy Trade Training School July 2005 – June 2006.
The FOC holds an MPhil in Public Administration from the University of Ghana, Post-Graduate Diploma in Public Administration from GIMPA and a BSC Administration from University of Ghana. He is also a former student of Mfantsipim School (1972 – 1979).
Commodore Osei-Kuffuor has also attended various professional military courses and training programmes. Some of them include Midshipman Training at the Britannia Royal Naval College, Dartmouth in the United Kingdom from January 1982 to January 1983, Sub-Lieutenant Technical Course in India from August 1983 to August 1984, Public and Non-Public Fund Course at the Armed Forces Pay Corps and Military Law Course at the Directorate of Legal Services at Burma Camp. Still others include Junior Staff Course at the Ghana Armed Forces Command and Staff College from June to December, 1990, Senior Staff Course at the Ghana Armed Forces Command and Staff College from August 1993 to August 1994 and Amphibious Warfare Planning Senior Officers Course at the US Naval Amphibious Warfare Base in Coronado, California – USA, from February to April, 2006.
Commodore I Osei-Kuffuor has also had a wide and varied experience in peacekeeping as follows:

(a) UN Military Observer in Former Yugoslavia (UNPROFOR) from April, 1992 to April, 1993.

(b) ECOMOG Peacekeeping in Liberia and Sierra Leone from 1997 to 1999.

(c) UNAMSIL Peacekeeping Mission in Sierra Leone from 26 December 1999 to 4 February 2001.

(d) UN Military Observer in Liberia (UNMIL) from July 2006 to July, 2007.